Anasayfa

Yazıcıoğlu‘na Vefaya Erdoğan‘dan Destek

Muhsin Yazıcıoğlu‘nun memleketi Sivas‘ta BBP‘den Belediye Başkanı seçilen Doğan Ürgüp, AK Parti‘li belediye başkanının alamadığı desteği başbakandan aldığını söyledi.
24 Mart 2014 10:34 - Haber7
[-] Normal [+]
Yahya Gür‘ün haberi

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu‘nun memleketi Sivas‘ta 2014 yerel seçimleri için kıran kırana bir yarış var. 2009 yerel seçimleri öncesinde yaşanan acı olayda BBP eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu hayatını kaybetmiş, yerel seçimlerde AK Parti aday iddialı olmasına karşın Sivas‘ta BBP adayı Doğan Ürgüp belediye başkanı seçilmişti. 2014 seçimleri yine iki parti arasında kıyasıya bir mücadeleye sahne oluyor.

AHDE VEFAYA SAHİP ÇIKTIK

Sivas Belediye Başkanı olan ve BBP‘den yeniden belediye başkanlığına aday gösterilen Doğan Ürgüp, 2009 yılı ile ilgili "Rahmetli başkanımızın vefatı sonrasında halkın gösterdiği büyük bir teveccüh ile birlikte bir vefa söz konusudur. Bu vefanın gereği bu görevi aldık. Hem başkanımızın ahde vefasına hem de hemşerilerimin desteğine sahip çıktık. " dedi.

KADERİNE TERK EDİLMİŞ YERLER

Doğan Ürgüp, göreve geldikten sonra şehrin kültürel değerlerini çok ön planda tuttuklarını, sokaklarında kol gezen köpekleri Türkiye‘de örnek gösterilen bir barınağa kavuşturduklarını, şehri yeniden tatlı su kaynakları ile ihya ettiklerini söyledi. Sivas‘ta çocukları spor tesisleri ile birlikte, sevgi evlerine kavuşturduklarını, gençler için Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi‘ni inşa ettiklerini, yüzyıllardır kaderine terk edilmiş mezarları İslami ve Milli değerlere yakışır bir hale getirdiklerini anlattı.

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı, Erbakan Bulvarı, Türkeş Bulvarı, Fethi Akyüz Caddesi ve Çayboyu Caddesini yeniden düzenleyerek Aşık Veysel Caddesi ismi ile mükemmel bir hale getirdiklerini anlatan Ürgüp, TOKİ‘ye verdikleri alanda bugün 920 konutun inşa edildiğini, şehrin doğusundan batısına borularla su akıttıklarını ve en önemlisi de imar revizyonunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yeni dönem için 33 tane yeni projeleri olduğunu dile getiren Ürgüp, bu projeler içinde öncelikle Kızılırmak projesi nin ayrı bir yeri olduğunu vurguladı. Ürgüp "Biz Sivas‘ta kültür ve tarih, termal belediyeciliği yapıyoruz. Termal alanda kapatılmış tüm tesisleri yeniden işler hale getirerek beş yıldızlı otel ve konaklama tesisleri inşa ediyoruz" dedi.

AK PARTİLİ BAŞKANDAN FAZLA DESTEK ALDIK 

Ürgüp "Sivas‘a 150 trilyondan fazla yatırım yaptık. Sayın Destici‘nin söylediği gibi Türkiye‘de bu işi yapan en iyi başkanlardan biri olarak sayılıyor olmamız normaldir. Mütevazi bir kişiliğimiz ve anlayışımız var ama yaptığımız işler konusunda iddialıyız. Bizim yaptıklarımızla ilgili vatandaşın dediği gibi Sivas‘ın ‘el değmedik yeri ‘ kalmadı. Geride kalan 5 yıl içinde iktidardan gereken her türlü desteği gördüm. İktidarla bir sıkıntım yok." dedi. 

Ürgüp sözlerini şöyle sürdürdü: Sayın Başbakan‘ın talimatı ile Kale sahasının kamulaştırılması için 10 milyon Türk lirası, (eski hesapla 10 trilyon) para aldım. Bu parayı benden önceki (AK Parti‘li) belediye başkanı dahi alabilmiş değildir. Ben imam hatip kökenliyim, ticaret kökenliyim, örgütler kökenliyim. Ömrümün altı yılını 1980 sürecinde rahmetli başkanım gibi cezaevlerinde geçirdim. Dolayısıyla tuttuğunu koparan bir kişiyim. Ben iktidar filan anlamam alınması gerekiyorsa alırız, yapılması gerekiyorsa da yaparız. İyi bir ekip ve arkadaşlık anlayışı içinde bu çalışmaları sürdürdüğümüz kanaatindeyim.

Ürgüp, "Göreve devam etmem halinde yarım kalan imar revizyonunu tamamlamamız gerekiyor. Kale projesi şu hali ile yarım halde. Kamulaştırmalarını yaptık. Bunun dışında Herfene Hayat Projesi denen çok orijinal bir projemiz var. Bununla birlikte hanımlar kültür merkezinin hanımlar lokalini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Yeni bir terminal binası ve şehir meydanının boşaltılması gibi muazzam bir şehir meydanı projemiz var. Turkuaz projesi yarım kaldı. Şehir kapıları projemiz var. Cumhuriyet Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait. Yeni köprü, otopark projelerimiz var. Yeni bir çermik projemiz var." dedi.

Sivas‘ın Selçuklular döneminden itibaren ilgi odağı olduğunu anlatan Ürgüp; Selçuklular 1190‘da Ulu Camii, 1217 Şifahiye, 1271 Buruciye çifte minareli medrese Gök Medrese‘yi yaptığını, Osmanlı‘nın 16. Yüzyıl‘a ait camileri 18 ve 19. Yüzyılına ait eserleri bulunduğunu Cumhuriyetin kurulduğu bu şehrin Cumuhriyet‘in ilk yıllarında da çok önemli bir konumu bulunduğunu dile getirdi.

SİVAS‘IN TARİHİNDEKİ ÜÇ BÜYÜK DÜŞÜŞ 

Sivas‘ın birkaç düşüş noktaları bulunduğuna dikkat çeken Doğan Ürgüp bunları şöyle sıraladı:
Timur istilasından sonra Sivas geriledi. Tarihi Sivasspor-Kayserispor maçından sonra Sivas geriledi. Kayseri ile yaptığımız maçta 40 insanımız vefat etti. Bunun üzerine Kayseri sermayesini Sivas‘tan çıkarttık. Devlet buna engel olmadı. Bu hadisenin yaşandığı 1967‘de Sivas her yönü ile Kayseri‘den büyüktü. Bunlardan artık geriye dönüş yok.

Kayseri ile yarış yapacak durumda değiliz. Kayseri bizim önümüzde iyi bir örnektir. Kayseri ile bin yıldır aynı coğrafyada komşu olarak yaşıyoruz. Sivas‘ın nüfusu belki Kayseri gibi büyümez ama Sivas şehri gelecekte bir turizm şehri olarak tarih ve termal turizminde manevi inanç turizminde örnek bir nokta oluşturabilecek bir potansiyele sahiptir. Bu noktada biz Anadolu şehirleri ile kıyasladığımızda çok daha şanslıyız.

Sivas‘ın Organize sanayi bölgesinin geliştiğini, Kuzey Güney çevre yollarının bağlandığını Sivas‘ın bu yollarla limanların şehre yaklaşacağını, Ankara İstanbul hızlı tren hattının Sivas‘a doğru hızla ilerlediğini anlatan Doğan, Sivas‘ın sadece vilayet nüfusunda düşme olduğunu söyledi. Doğan Ürgüp, Büyükşehirler kanunundaki 750 bin nüfus şartı yüzünden bu fırsatı kaçırdıklarını anlattı.

Kaynak: Haber7

Siyaset Kategorisi Diğer Haberleri

• Erdoğan‘dan ‘400 Vekil‘ Açıklaması
• Erdoğan‘dan Şehit Ailelerine Taziye
• Erdoğan: Tek Çözüm Örgütün Silahları Bırakması
• Başbakan Şehitleri Gözyaşlarıyla Uğurladı
• Yılmaz: Terörü Lanetliyotum
• Ak Parti, Chp, Mhp, Hdp Aday Adayları Netleşti
• Cumhurbaşkanına Hakarete Gözaltı
• Boynukalın: Tavırları Böyle Devam Ederse...
• İçişleri Bakanı Iğdır‘a Gidiyor!
• Nusaybin Belediye Eş Başkanı Görevden Alındı
• Tutuklu Ve Hükümlüler Oy Kullanacak Mı?
• Yüksekdağ‘dan Terörist Cenazesinde Skandal Sözler
• Kılıçdaroğlu, Şehit Babasını Aradı
• Erdoğan 4 Üniversiteye Rektör Atadı
• Demirtaş‘tan Davutoğlu‘na İğrenç İtham!
• Başbakan Davutoğlu Van‘a Hareket Etti
• Leyla İmret‘ten Skandal Sözler!
• Tokat Belediye Başkanı Kazada Yaralandı
• Selahattin Demirtaş Türkiye‘ye Döndü
• Beştepe Külliyesi‘nde Dağlıca Zirvesi
Davutoğlu İle Kılıçdaroğlu Dağlıca‘yı Görüştü
Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşme sona erdi.
Akdoğan‘dan Hdp‘nin Çağrısına Yanıt
aAkdoğan, HDP‘nin yaptığı ‘Meclis derhal olağanüstü toplantıya çağrılmalı‘ şeklindeki açıklamasına Twitter üzerimdem cevap verdi
Chp‘de Adaylık Başvuruları Sona Erdi
CHP‘de 1 Kasım‘da yapılacak genel seçimler için milletvekili aday adaylığı başvuruları bugün sona erdi.c
Başbakan Davutoğlu‘ndan Dağlıca Açıklaması
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dağlıca saldırısıyla ilgili açıklama yaptı.
Davutoğlu‘ndan Köşk‘te Kritik Görüşme!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Köşk‘te Genelkurmay Başkanı Akar ile görüşecek.
Kılıçdaroğlu Davutoğlu‘yla Görüşecek
CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Başbakan Ahmet Davutoğlu‘ndan randevu talep etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara‘ya Gitti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’ya gitti.
Davutoğlu Akar‘dan Bilgi Aldı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar‘dan bilgi aldı.
Haluk Koç‘tan Dağlıca Açıklaması
CHP sözcüsü Haluk Koç, CHP MYK ardından basın toplantısı düzenledi...
Hdp‘li Baluken‘den Haddini Aşan Sözler
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Cizre ve Dağlıca’daki terör saldırılarının sorumlusu olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ı gösterdi.
Başbakan Gelişmeleri Anbean Takip Ediyor
Başbakan Ahmet Davutoğlu, PKK tarafından gerçekleştirilen saldırı sonrası, gelişmeleri Başbakanlık Resmi Konutundan takip ediyor.
Devlet Bahçeli‘den Dağlıca Açıklaması
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘den Hakkari Dağlıca‘daki saldırı ile ilgili ilk açıklama geldi.
Hdp: Bu Yaşananlar Oyun Değil
Dağlıca saldırısı sonrası HDP MYK‘sı tarafından yazılı açıklamada "Bu yaşananlar bir oyun değildir, geri dönülemez, durdurmalıyız" denildi
Abdullah Gül, Dağlıca Saldırısını Lanetledi
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakkari Dağlıca‘daki hain saldırıyı Twitter hesabı üzerinden lanetledi.
Bakan Zeybekci: Hesabı Sorulacak
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dağlıca’da yaşanan terör olayının hesabının sorulacağını söyledi.
Arınç Adaylık İçin Konuştu: Kararım Kesin
Bursa’da bir televizyona konuk olan Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç, 1 Kasım‘da aday olmama kararının kesin olduğunu söyledi.
Arınç: Melek İpek‘in Elini Bugün De Öperim
Bursa‘da bir TV‘de Bülent Arınç‘a Melek İpek’in elini öptüğü fotoğraf soruldu. Arınç "bugün olsa yine öperim" dedi nedenini açıkladı.
Ak Parti, Doğu Ve Güneydoğu‘da Taktik Değiştiriyor
1 Kasım seçimleri için aday listeleri üzerinde çalışmaya başlayan AK Parti‘nin Doğu ve Güneydoğu‘da ciddi revizyona gideceği iddia edildi.
Demirtaş‘tan Dağlıca Açıklaması
HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Dağlıca saldırısı sonrası ilk açıklamasını sosyal medya üzerinden yaptı.
Selahattin Demirtaş, Türkiye Ye Dönüyor
Almanya programını iptal eden Demirtaş, Türkiye ye dönüyor.
 
SPOR HABERLERİ
Schumacher‘in son durumu açıklandı
Schumacher‘in son durumu açıklandı
Alman Bunte dergisi, 2 yıl önce geçirdiği kayak kazasının ardından bitkisel hayata giren Formula 1 pilotu Michael Schumacher‘in, artık terapistlerin yardımıyla birkaç adım atabildiğini ve kolunu kaldırabildiği iddiasında bulundu.
Mesut‘un duası İngiltere‘de gündem oldu
Mesut‘un duası İngiltere‘de gündem oldu
Arsenal forması giyen Türk kökenli Alman futbolcu Mesut Özil‘in maçtan önce ettiği dua İngiltere‘de gündem oluşturdu.
Galatasaray’da primler kaldırıldı
Galatasaray’da primler kaldırıldı
Galatasaray Yönetim Kurulu, tarihi bir karar alarak Türkiye Kupası‘nda futbolculara ödenen maç başı primleri kaldırdı.
Galatasaray‘lı Podolski, parkede hünerlerin...
Galatasaray‘lı Podolski, parkede hünerlerini sergiledi
Galatasaray‘ın Alman yıldızı Lukas Podolski, yeşil sahalardan parkeye geçiş yaptı ve hünerlerini sergiledi.
Beşiktaş‘ta Mario Gomez adım adım Fransa‘ya
Beşiktaş‘ta Mario Gomez adım adım Fransa‘ya
Kara Kartal‘ın gol makinası Mario Gomez, başarılı form grafiğiyle hem Siyah-Beyazlılar‘ı hem de Almanya‘nın hocası Joachim Löw‘ü sevindiriyor.
Ersun Yanal Trabzonspor‘u ikiye böldü
Ersun Yanal Trabzonspor‘u ikiye böldü
Trabzonsporlu futbolseverler, Ersun Yanal konusunda adeta ikiye bölündü.
Fenerbahçe‘de Van Persie zirvesi
Fenerbahçe‘de Van Persie zirvesi
Yönetim ve teknik heyet, ilk devrenin son maçı olan Sivasspor mücadelesinin ardından Robin van Persie‘yi görüşme odasına alacak.
Blatter ve Platini 8 yıl yasağını temyize t...
Blatter ve Platini 8 yıl yasağını temyize taşıyor
Dünya futbolunun önde gelen iki ismi 8 yıl futboldan men edildi. Blatter ve Platini kararı temyize götürecek.
Kanseri yendi, dönüşü golle oldu
Kanseri yendi, dönüşü golle oldu
Mersin İdman Yurdu Teknik Direktörü Bülent Korkmaz, lenf kanserini yenerek futbola dönen Berkan Afşarlı‘nın, Ziraat Türkiye Kupası‘nda Çaykur Rizespor ile yaptıkları maçta attığı golün çok önemli olduğunu ifade etti.
Hava Durumu
Şehir :
Bilim & Teknoloji Haberleri
Gazeteler
Sağlık Haberleri
AYM‘nin ‘zorunlu aşı‘ kararının gerekçesi
AYM‘nin, aşılarının yapılması ebeveyni tarafından istenmeyen çocukla ilgili gerekçeli kararı Resmi Gazete‘de yayımlandı.
Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güneş birçok çocuğun günün önemli kısmını televizyon karşısında geçirdiğini bunun olumsuz etkilerinin de olabildiğini belirtti
Organları 3 kişiyi yaşama bağlayacak
Beyin ölümü gerçekleşen 78 yaşındaki kadının organları, Çanakkale ve Bursa‘da 3 kişiye nakledilecek.
Dünyanın
Sağlık turizmi kapsamında tıbbi uygulamalarda dünyanın sayılı ülkeleri arasına yerleşen Türkiye, özellikle yılda 40 bin ameliyatla birinci sırada bulunuyor.
Kök hücre bağışında gençler çoğunlukta
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi‘ne kök hücre bağışında bulunanların yüzde 65‘ini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.
Sesini kendisi seçti
Mersin‘de, bir hastanın çok ince olduğundan yakındığı sesi, lokal anestezi altında yapılan operasyonla istediği kalınlığa getirildi.
‘Suriye‘de tüm kesimlere insani yardım ulaştırmaya çalışıyoruz‘
BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Kulessa, Suriye‘de ulaşabildiğimiz tüm kesimlere insani yardım ulaştırmak için elimizden geleni yapmaktayız" dedi.
Görme ve konuşma bozuklukları tümör habercisi olabilir
Prof. Dr. Oruç, "Aniden ortaya çıkan görme kaybı, yürüme problemleri, geçmeyen baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi yakınmalar beyin tümörünün habercisi olabilir" dedi.
CBÜ Dermatoloji Anabilim Dalı Kozmetoloji Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Gülsüm Gençoğlan, cilt temizliği ve bakımı için ürün seçiminde dikkatli davranılması gerektiğini belirtti.
19.12.2015
30 34 35 40 42 45
23.12.2015
07 08 12 22 27 + 02
21.12.2015
02 03 06 08 11 16 24 28 35 37 42 48 49 50 52 61 62 63 64 70 72 75
24.12.2015
07 10 24 28 52 54
Gündemdekiler
Deprem
Siyaset
Gündem Kişi
Spor
Sportmen
Magazin