Anasayfa

Ergenekon davasında Balbay‘a ağır suçlamalar

Gazeteci ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, ‘çok sayıda örgütsel toplantı‘ya katılmakla suçlanıyor.
04 Nisan 2014 09:52 - Ensonhaber
[-] Normal [+]
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi‘nin 8 ay sonra açıkladığı gerekçeli karara göre Mustafa Balbay, ‘Cumhuriyet Çalışma Grubu (ÇÇG)‘ adlı ekiple dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer arasında köprü görevi gördü. Bu sayede de hükümetin atama ve yasama faaliyetlerinin engellenmesi için yapılan görüşmelere katıldı.

Mahkeme kararında, "Cumhuriyet Çalışma Grubu (CÇG) faaliyeti kapsamında planlanan ‘Yakamoz‘, ‘Ayışığı‘, ‘Eldiven‘ adı verilen darbe yoluyla hükümeti devirmeye teşebbüs faaliyeti içinde aktif olarak yer aldığı, ancak gerek darbeye karşı olan dönemin Genelkurmay Başkanı‘nın aşılamaması, gerekse dış desteğin sağlanamaması nedeniyle darbe çalışmalarının amacına ulaşmadığı ve CÇG ekibinin dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök tarafından 2004 yılı Ağustos ayında dağıtıldığı…" ifadeleri yer alıyor.

"Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven kod adlı darbe planları çerçevesinde pek çok eylemin hayata geçirildiği, yani suçun icrasına başlandığı, ancak gerek iç, gerekse dış koşullar nedeni ile sonuçlandırılamadığı anlaşılmıştır. Bir başka deyişle suçun icrasına başlanmakla birlikte sonuç gerçekleşmediğinden, suç teşebbüs aşamasında kalmıştır. İcra hareketlerinin hepsi tamamlanmadığından da suçun eksik teşebbüs aşamasında kaldığı kabul edilmiştir."

Gerekçeli karara göre, Cumhuriyet Çalışma Grubu 7 Ekim 2003‘te faaliyete geçirildi ve 2004 Ağustos‘ta Şener Eruygur‘un emekli olduğu zamana kadar faaliyetlerini sürdürdü.

Mustafa Balbay‘ın Danıştay cinayeti sonrası ‘Er er Ergenekon, Gel her yere kon‘ gibi köşe yazıları da ‘kamuoyunda böyle bir gizli örgütün olmadığı algısını oluşturmaya çalışmak‘la ilişkilendirildi. Kararda, "2008‘de örgüte yönelik başlatılan soruşturma sürecinde aynı söylemi yayarak soruşturmayı sulandırmaya çalıştığı, örgüt mensuplarına slogan ürettiği, Ergenekon terör örgütünün kontrolü altında bulunan sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerine katıldığı anlaşılmıştır" denildi.

Mustafa Balbay yine Ergenekon sanığı Mustafa Özbek‘in kontrolündeki ART‘de ‘mevcut hükümeti yıpratıcı propaganda faaliyetlerine‘ katılmakla da suçlandı. Mahkemeye göre delillere bakıldığında, Balbay‘ın eylemlerinin gazetecilik olarak değerlendirilmesi mümkün değil.

Ergenekon davasının gerekçeli kararında, davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan gazeteci Tuncay Özkan ile ilgili bölümler de dikkat çekiyor. Gerekçeli kararda, tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesiyle 6 yıl kaldığı cezaevinden çıkan gazeteci Tuncay Özkan‘ın adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildiği hatırlatıldı.

Tuncay Özkan‘ın ‘örgüt yönetici‘ olarak tarif edildiği bölüm şöyle: "Tuncay Özkan‘ın 2003-2004 yıllarında başlayan ve ağırlıklı olarak sonraki yıllarda devam eden askeri darbe teşebbüsü eylemine basın yayın ve siyaset alanındaki eylemleri ile katıldığı, o tarihte akim kalan ancak Ergenekon Silahlı Terör Örgütü‘nce toplumda askeri darbe zemini oluşturma amaçlı Cumhuriyet gazetesinin bombalanması ve Danıştay saldırısı gibi vahim nitelikteki eylemler ile devam ettirilen cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti‘ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek eylemine, basın yayın ve sivil toplum alanındaki legal görünüşlü, ancak toplumda kaos ve kargaşa ortamı çıkartarak askeri darbeye zemin hazırlamak amaçlı eylemleri ile katıldığı, örgütsel faaliyetleri kapsamında birçoğu askeri mahiyette olan gizli belgeleri temin ettiği…" Tuncay Özkan ayrıca sanıkların bir kısmına doğrudan emir ve talimat vermekle suçlandı.

Gerekçeli kararda, "Aramalarda ele geçirilen doküman içerikleri de sanığın diğer sanıklarla irtibatını teyit etmektedir. Sanığın diğer örgüt mensubu sanıklarla olan görüşmelerinin sayısı, içeriği, süresi, yer ve zamanı dikkate alındığında bu irtibatlarının olağan ve sıradan bir irtibat olmadığı, görüşmelerin örgüt belgelerinde belirtilen amaç ve yönteme uygun olarak sağlandığı, yine bu görüşmelerde örgütün gizlilik prensibine olabildiğince uygun davranıldığı, bu nedenlerle sanığın örgüt mensubu diğer sanıklarla olan irtibatlarının örgütsel nitelikte olduğu…" denildi. Yani mahkemeye göre Tuncay Özkan ‘örgütsel görüşmeleri‘ni telefonla yapmadı ve böylece ‘gizlilik‘ prensibine uymuş oldu.

Tuncay Özkan ile ilgili bölümde ‘Cumhuriyet mitingleri‘ne de atıf var: "Sanık Ahmet Tuncay Özkan‘ın 2003-2004 yıllarında başlayan ve ağırlıklı olarak sonraki yıllarda devam eden (2007 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ‘Cumhuriyet Mitingleri‘ adı altında yürütülen) eylemlerini askeri darbeye zemin hazırlamaya yönelik başlattığı, amaç suça yönelik eylemlerini basın yayın ve siyaset alanındaki faaliyetleri ile katıldığı, o tarihte akim kalan ancak Ergenekon Silahlı Terör Örgütü‘nce toplumda askeri darbe zemini oluşturma amaçlı Cumhuriyet gazetesinin bombalanması ve Danıştay saldırısı gibi vahim nitelikteki eylemler ile devam ettirilen cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti‘ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek eylemine, basın yayın ve sivil toplum alanındaki legal görünüşlü, ancak toplumda kaos ve kargaşa ortamı çıkartarak askeri darbeye zemin hazırlamak amaçlı eylemleri ile katıldığı, örgüt faaliyeti çerçevesinde birçoğu askeri mahiyette olan gizli belgeleri temin ettiği yasak niteliği haiz eşya bulundurduğu..."

Mahkeme, Mustafa Balbay için olduğu gibi Tuncay Özkan hakkında da ‘faaliyetlerinin gazetecilikle ilgili olmadığına‘ karar verdi. "Sanığın yargılama boyunca sürekli olarak eylemlerinin gazetecilik faaliyeti ve siyasi parti kurma faaliyetleri kapsamında olduğunu ileri sürmesine karşın, ele geçirilen çok sayıda "gizli" ibareli belgelerin devletin güvenliğine ilişkin bilgileri içermesi, yasaklanan bilgileri içeren çok sayıda belgenin bulunması, keza ‘Susurluk Raporu‘ gibi gizlilik derecesi olan belgenin sanıkta bulunması gazetecilik faaliyetiyle izah edilemez. Kaldı ki bu belge ve bilgiler ancak gizlilik kararı veren makamlarca bilinmekte ve bilinmesi gerekmektedir. Gazeteci bile olsa niteliği itibarıyla gizli olan bu belge ve bilgileri temin etmesi mümkün değildir. Oysa ki bahse konu gizlilik derecesi olan çok sayıdaki belgelerin sanıkta bulunması bile tek başına sanığın legal işler yapmadığının açık kanıtıdır. Sanığın her fırsatta ve sürekli olarak "benim suçum nedir söylensin!" şeklindeki beyanları da örgütsel tavrını açıkça ortaya koymaktadır."

‘BizKaçKişiyiz?‘ platformu ise yine mahkemenin Tuncay Özkan‘ın karşısına çıkardığı ‘suç‘ delillerinden biri: "Sanığın uhdesinde yürüttüğü ve yönettiği ‘Bizkaçkişiyiz‘ platformu, ‘Memleket Sevdalıları Derneği‘ gibi oluşumlarla mevcut yönetim aleyhine halkı kışkırtarak askeri darbeye zemin oluşturacak şekilde demokratik sivil toplum görünümlü eylemlerinin "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti‘ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" şeklinde tanımlanan amaç suçu işlemeye uygun ve elverişli bir eylem olduğu tartışmasız sabit görülmüştür."

Kararda Tuncay Özkan için, "Suça yönelik eylemi tehlike oluşturmaya uygun ve elverişlidir. Eylemin devamı halinde ise cebir ve şiddetin gerçekleşeceği kaçınılmazdır" denildi.

Güncel Kategorisi Diğer Haberleri

• Şenol Güneş: Hepsinin canı sağolsun
• Üvey anne işkencesi gören çocukların öz annesi konuştu
• Duayen fotomuhabir Ara Güler konuştu
• Bankalara siber saldırı düzenlendi
• Irak PKK‘lıları Şii milislerin arasına yerleştiriyor
• Şırnak‘ta çatışma: 1 uzman çavuş şehit
• Şırnak‘ta hendeklerin arkasındaki silahlı teröristler
• Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afganistan‘ın yanındayız
• Ronaldo‘nun Fas‘a niye gittiği belli oldu
• Hacı Ali Konuk ile özel röportaj
• Üvey anne dehşeti ile ilgili yayın yasağı geldi
• Beşiktaş kupada Sivas Belediyespor‘u 2-0‘la geçti
• Mustafa Pektemek‘e evlilik yaradı golünü attı
• HDP‘den Noel ve Yaldo Bayramı kutlama mesajı
• Başbakan Davutoğlu‘ndan CHP ve HDP‘ye sert sözler
• Türk Silahlı Kuvvetleri‘nde Kick Boks dönemi
• Cizre ve Silopi‘den ayrılan öğretmenlerden mesaj var
• 6 dakikalık video ile 2015
• Ryan Donk Galatasaray‘da
• Sağ bek için yeni aday Van der Wiel
Şehit askeri yaralı arkadaşları uğurladı
Diyarbakır‘da PKK‘lılara yönelik operasyonda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Serdar Denizer‘in cenazesi, memleketine uğurlandı.
Ankara Üniversitesi Perinçek‘in sempozyumunu iptal etti
Ankara Üniversitesi‘nde aralarında Doğu Perinçek‘in de olacağı sempozyum iptal edildi.
Uğur Dündar: Araplar Osmanlı‘yı sırtından hançerledi
Uğur Dündar, Arapların Osmanlı‘yı sırtından hançerlediğini onların peşinden gitmenin kimseye hayır getirmeyeceğini söyledi.
Fenerbahçe kalecisi Ertuğrul‘un inanılmaz sakatlığı -İZLE
Antalyaspor maçının 77. dakikasında ilginç bir şekilde kendi kendini sakatlayan Fenerbahçeli kaleci Ertuğrul konuştu.
Diyarbakır Sur‘daki vatandaşlardan operasyona destek
Diyarbakır‘ın Sur ilçesinde güvenli bölgeye taşınan siviller operasyonları destekleyerek "Bizi bu pisliklerden kurtarın" dedi.
Marsilya Chedjou‘yu istiyor
Defansa takviye arayan Fransız ekibi Marsilya, Galatasaray‘ın stoperi Chedjou‘ya talip oldu.
Van‘da polise taş atan 3 kişiye 19 yıl hapis istemi
Van‘da izinsiz gösterilerde polise taş attığı belirlenen 3 sanığın 19‘ar yıla kadar hapsi istendi.
Arda Turan reklam filmi için F.Bahçe otobüsüne bindi
Bir akaryakıt firmasının reklam filmi için kamera karşısına geçen Arda, F.Bahçe otobüsüne bindi.
Gençlerbirliği Yılmaz Vural ile görüşüyor
Gençlerbirliği Kulübü Başkan Vekili Niyazi Aktaş, teknik direktör Yılmaz Vural ile görüştüklerini açıkladı.
Binali Yıldırım: Siber saldırıların sorumlusu ODTÜ‘dür
Bakan Binali Yıldırım, Türkiye‘ye yapılan siber saldırılara karşı ODTÜ‘nün önlem alması gerektiğini belirtti.
Demirtaş Moskova‘da HDP ofisini açamadı
Rusya‘ya giden Selahattin Demirtaş‘ın Moskova‘da ofis açmasına izin verilmedi.
Hz. Muhammed‘e hakaret eden CHP‘liye ihraç istemi
Kandil gecesi Hz. Muhammed‘e hakaret eden CHP‘li, kesin ihraç istemiyle disipline sevk edildi.
PKK‘lı Parlak‘ın ABD‘den sınırdışı kararı ertelendi
PKK‘lı terörist İbrahim Parlak için daha önce verilen sınır dışı kararı, İç Güvenlik Bakanlığı tarafından 90 gün ertelendi.
Öldürülen kadın teröristin babası: Kızım bir vatan haini
Önceki gün polisle girdiği çatışmada öldürülen MLKP‘li Yeliz Erbay‘ın babası konuştu.
Hak-İş Başkanı: Çağdaş ülkelerde diziler 3 saat sürmez
Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan, ‘Emeğe Saygı‘ temalı Kısa Film Yarışması ödül töreninde konuştu.
İngiliz basını Louis van Gaal‘i kızdırdı
Manchester United‘ı çalıştıran Louis van Gaal, görevine son verildiği yönündeki haberlere sinirlenerek basın toplantısını terk etti.
Cumhuriyet Cizre‘de uçakların manevrasını üç hilal sandı
Terör örgütüne yönelik operasyonların devam ettiği Cizre‘de savaş uçaklarının gökyüzündeki manevrası "üç hilal çizdiler" şeklinde algılandı.
Galatasaray‘ın eski hocası Don Howe öldü
Galatasaray‘ın eski teknik direktörlerinden Don Howe, 80 yaşında hayatını kaybetti.
Sağlıkta terör tehdidine karşı zırhlı ambulans dönemi
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, terör olaylarında ambulanslara yönelik saldırılar nedeniyle, zırhlı ambulansların kullanılacağını söyledi.
Pereira‘dan gazetecilere tepki
Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, müsabaka değerlendirmesi öncesinde soru almayacağını belirtti.
 
SPOR HABERLERİ
Schumacher‘in son durumu açıklandı
Schumacher‘in son durumu açıklandı
Alman Bunte dergisi, 2 yıl önce geçirdiği kayak kazasının ardından bitkisel hayata giren Formula 1 pilotu Michael Schumacher‘in, artık terapistlerin yardımıyla birkaç adım atabildiğini ve kolunu kaldırabildiği iddiasında bulundu.
Mesut‘un duası İngiltere‘de gündem oldu
Mesut‘un duası İngiltere‘de gündem oldu
Arsenal forması giyen Türk kökenli Alman futbolcu Mesut Özil‘in maçtan önce ettiği dua İngiltere‘de gündem oluşturdu.
Galatasaray’da primler kaldırıldı
Galatasaray’da primler kaldırıldı
Galatasaray Yönetim Kurulu, tarihi bir karar alarak Türkiye Kupası‘nda futbolculara ödenen maç başı primleri kaldırdı.
Galatasaray‘lı Podolski, parkede hünerlerin...
Galatasaray‘lı Podolski, parkede hünerlerini sergiledi
Galatasaray‘ın Alman yıldızı Lukas Podolski, yeşil sahalardan parkeye geçiş yaptı ve hünerlerini sergiledi.
Beşiktaş‘ta Mario Gomez adım adım Fransa‘ya
Beşiktaş‘ta Mario Gomez adım adım Fransa‘ya
Kara Kartal‘ın gol makinası Mario Gomez, başarılı form grafiğiyle hem Siyah-Beyazlılar‘ı hem de Almanya‘nın hocası Joachim Löw‘ü sevindiriyor.
Ersun Yanal Trabzonspor‘u ikiye böldü
Ersun Yanal Trabzonspor‘u ikiye böldü
Trabzonsporlu futbolseverler, Ersun Yanal konusunda adeta ikiye bölündü.
Fenerbahçe‘de Van Persie zirvesi
Fenerbahçe‘de Van Persie zirvesi
Yönetim ve teknik heyet, ilk devrenin son maçı olan Sivasspor mücadelesinin ardından Robin van Persie‘yi görüşme odasına alacak.
Blatter ve Platini 8 yıl yasağını temyize t...
Blatter ve Platini 8 yıl yasağını temyize taşıyor
Dünya futbolunun önde gelen iki ismi 8 yıl futboldan men edildi. Blatter ve Platini kararı temyize götürecek.
Kanseri yendi, dönüşü golle oldu
Kanseri yendi, dönüşü golle oldu
Mersin İdman Yurdu Teknik Direktörü Bülent Korkmaz, lenf kanserini yenerek futbola dönen Berkan Afşarlı‘nın, Ziraat Türkiye Kupası‘nda Çaykur Rizespor ile yaptıkları maçta attığı golün çok önemli olduğunu ifade etti.
Hava Durumu
Şehir :
Bilim & Teknoloji Haberleri
Gazeteler
Sağlık Haberleri
AYM‘nin ‘zorunlu aşı‘ kararının gerekçesi
AYM‘nin, aşılarının yapılması ebeveyni tarafından istenmeyen çocukla ilgili gerekçeli kararı Resmi Gazete‘de yayımlandı.
Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güneş birçok çocuğun günün önemli kısmını televizyon karşısında geçirdiğini bunun olumsuz etkilerinin de olabildiğini belirtti
Organları 3 kişiyi yaşama bağlayacak
Beyin ölümü gerçekleşen 78 yaşındaki kadının organları, Çanakkale ve Bursa‘da 3 kişiye nakledilecek.
Dünyanın
Sağlık turizmi kapsamında tıbbi uygulamalarda dünyanın sayılı ülkeleri arasına yerleşen Türkiye, özellikle yılda 40 bin ameliyatla birinci sırada bulunuyor.
Kök hücre bağışında gençler çoğunlukta
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi‘ne kök hücre bağışında bulunanların yüzde 65‘ini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.
Sesini kendisi seçti
Mersin‘de, bir hastanın çok ince olduğundan yakındığı sesi, lokal anestezi altında yapılan operasyonla istediği kalınlığa getirildi.
‘Suriye‘de tüm kesimlere insani yardım ulaştırmaya çalışıyoruz‘
BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Kulessa, Suriye‘de ulaşabildiğimiz tüm kesimlere insani yardım ulaştırmak için elimizden geleni yapmaktayız" dedi.
Görme ve konuşma bozuklukları tümör habercisi olabilir
Prof. Dr. Oruç, "Aniden ortaya çıkan görme kaybı, yürüme problemleri, geçmeyen baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi yakınmalar beyin tümörünün habercisi olabilir" dedi.
CBÜ Dermatoloji Anabilim Dalı Kozmetoloji Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Gülsüm Gençoğlan, cilt temizliği ve bakımı için ürün seçiminde dikkatli davranılması gerektiğini belirtti.
19.12.2015
30 34 35 40 42 45
23.12.2015
07 08 12 22 27 + 02
21.12.2015
02 03 06 08 11 16 24 28 35 37 42 48 49 50 52 61 62 63 64 70 72 75
24.12.2015
07 10 24 28 52 54
Gündemdekiler
Deprem
Siyaset
Gündem Kişi
Spor
Sportmen
Magazin