Anasayfa

‘Yüzde 10‘luk kilo kaybı diyabet riskini yüzde 56 azaltıyor‘

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Diyabete Destek Programı tanıtım toplantısında diyabet hakkında bilgi verdi.
19 Kasım 2015 13:19 - Trthaber
[-] Normal [+]
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, diyabetin çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, "Bunu çözebilmenin veya azaltabilmenin birinci aşaması bireyin bu anlamdaki bilincini yükseltmektir" dedi.

Halk Sağlığı Kurumu ev sahipliğinde, Hilton Otel‘de düzenlenen Diyabete Destek Programı tanıtım toplantısında konuşan Müezzinoğlu, diyabetin bir salgın gibi herkesi ilgilendiren halk sağlığı sorunu olarak gündemde yoğun bir şekilde yer aldığını ve almaya devam edeceğini söyledi.

Müezzinoğlu, Dünya Sağlık Örgütü‘nün rakamlarına bakıldığında yaklaşık 400 milyona yakın diyabetli hasta olduğuna işaret ederek, bunun 2035‘te 600 milyonlu rakamlara ulaşacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Diyabetin çok önemli bir sağlık sorunu olduğunu, kronik bir hastalık olması nedeniyle gerek hastanın sağlıklı yaşamını veya yaşam kalitesini gerekse kişinin yakınlarının yaşam kalitesini son derece olumsuz yönde etkilediğini, komplikasyonlarıyla sağlık yükünü çok farklı boyutlarıyla artırdığını anlatan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Esasında önce insan odaklı, sonra aday odaklı, sonra da hasta odaklı basamaklarını şekillendirmemiz gerektiğine inanıyorum, şayet bu bir halk sağlığı sorunu ise. Diyabetin baktığımız zaman kronik hastalık yükü anlamında getirdiği yük 4. sıralarda geliyor. Ölümlerde de 8. sırada yer alan çok önemli bir halk sağlığı sorunu. Bunu çözebilmenin veya azaltabilmenin birinci aşaması bireyin bu anlamdaki bilincini yükseltmektir. O nedenle Sağlık Bakanlığı olarak yaklaşık bir yıldır sağlıklı yaşam kültürünün teşviki diye bir başlığı kendi gündemimize aldık. Kamuoyu gündemine de güçlü bir şekilde sunmaya çalışıyoruz. Çünkü sağlıklı yaşam kültürünü bu bilince, sağlıklı yaşamı toplumun bilincine, ailenin bilincine güçlü bir şekilde yerleştiremezsek, ne kanserle, ne diyabetle, ne de kronik hastalık yükünü artıran diğer hastalıklarla ilgili yükü azaltabilme şansımız olur."

- "Diyabetin erken teşhisinde önemli sorumluluklarımız var"

Müezzinoğlu, kronik hastalık yükünü her geçen gün artıran üç temel sorunu her bireye ezberletmeleri gerektiğini dile getirerek, toplumun önündeki her dinamiğin bu konudaki duyarlılığını artırmanın önemini vurguladı.

Birinci olarak kötü alışkanlıklardan uzak durabilme bilincini, kültürünü ve sivil toplum dinamikleriyle bunu besleyen bir algı yönetimini güçlü şekilde yapmaları gerektiğine dikkati çeken Müezzinoğlu, bu anlamda tütünle yürütülen mücadelenin çok anlamlı bir başarı yakaladığını kaydetti.

Müezzinoğlu, burada temel faktörlerin gündeme güçlü şekilde alınması gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tütün ve tütün ürünleriyle, alkol ve alkolizmle ve kötü alışkanlıklarla olan mücadeleyi dünya, gündeminden hiç çıkarmamalı. Biz de çıkarmamalıyız. Farkındalık oluşturabilmek için bu salonların duyarlılığı gerekir. Çünkü farkındalığı bireylerde oluşturabilmek için de bu farkındalığı bilenlerin duyarlılığına ihtiyacımız var. O nedenle çok yönlü bir duyarlılık kampanyasını hep birlikte başarmamız lazım. İkinci temel etken sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenme bilincini bireyde, ailede oluşturamazsak, toplum olarak sahiplenemezsek sağlıklı beslenme konusundaki zafiyetler diyabetin de kanserin de birçok kronik hastalığın da alt yapısını oluşturur. Üçüncüsü de hareketli yaşamdır. Hareketli yaşamı her bireyin, her ailenin gündemine yerleştirebilmemiz lazım. 24 saatin yarım saatini kendi sağlıklı yaşamı için harekete ayırmayan bir bireyin kendisine saygı duymadığını kabullendirmemiz veya onu o kültürle yetiştirmemiz lazım. Bunu da bulaşıcı bir sağlık konusu olarak topluma yaymamız lazım. Kötü algıları, kötü bir yaşam tarzı nasıl bulaşıcı olarak yayılıyorsa bizim de doğruları bulaşıcı şekilde topluma mal etmemiz lazım."

Müezzinoğlu, kilosunu yüzde 10 oranında azaltan bir bireyde diyabet riskinin de yüzde 56 azaldığını ifade ederek, "Bu basamağı ne kadar güçlü sahiplenebilirsek Türkiye‘nin dünyaya sağlıktaki başarılarını da o kadar güçlü sunma imkanımız olacak" dedi.

Diyabetin erken teşhis edilmesinde, aile hekimliklerinin, Sağlık Bakanlığının, sivil toplum kuruluşları ve sektörün diğer paydaşlarının önemli bir sorumluluk taşıdıklarını aktaran Müezzinoğlu, bu alanda da güçlü bir yapının kurulup, yönetilmesiyle gerek tip1, gerek tip2 diyabetinin komplikasyonlarını azaltabilen, kişinin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayabilen bir süreci başarılı şekilde yönetmiş olacaklarını bildirdi.

AA

Sağlık Kategorisi Diğer Haberleri

• "Bitkisel çayları dikkatli tüketin"
• Hayatını ve emekli ikramiyesini eğitime adadı
• Makarnanın yararları ‘mutabakat‘ altına alındı
• "Koku alamamak alzaymırın habercisi olabilir"
• ‘Oyun parkındaki tramboline dikkat‘
• İç organları ters hasta doktorları da şaşırttı
• İlaçlar nasıl muhafaza edilmeli?
• Müezzinoğlu: Muayene katılım payı kaldırılmayacak
• ‘Trablus‘ta hastalara majistral ilaçları sunuyoruz‘
• Saç ekiminde dünya birincisi olduk
• ‘Kalp hastalıkları belirti vermeden ilerliyor‘
• Akciğerinden ‘kürdan‘ çıktı
• "1 adet kivi 1 kilogram portakala denk"
• Kanserde yol haritası belirlenecek
• Kışın nemlendirici kullanımı deri hastalıklarından koruyor
• ‘Tromboz hareketsiz yaşam hastalığını tetikliyor‘
• Erkek kısırlığına karşı ‘öncü hücre‘ umutları artırdı
• Sağlık Bakanlığından acil tedavi için oksijen ve basınç odası
• Hayvanlara kullanılan antibiyotik insanları tehdit ediyor
• Diş için kullanılan yanlış antibiyotik öldürüyor
‘Şiş kebap ameliyatı‘ ile sağlığına kavuştu
Konya‘da bir gencin her iki bacağının uyluk kemiğindeki eğrilik, tıp literatüründe "şiş kebap" olarak bilinen ameliyatla sağlığına kavuştu.
Köpekler, çocukların duygusal gelişimine katkı sağlıyor
Köpek sahibi çocukların kaygı düzeyinin, akranlarına göre yarı yarıya daha az olduğu belirlendi.
Karanlık ve uyku meme kanseri kök hücrelerini öldürüyor
Karanlıkta salgılanan melatonin hormonunun, meme kanseri kök hücrelerinde etkili olduğu ortaya çıkarıldı.
‘AIDS Hastalığının tamamen tedavisi mümkün olacak‘
Doç. Dr. Asuman İnan, HIV/AIDS, tanı ve tedavisindeki gelişmeler sonucunda artık hastalığın ölümcül olmadığını söyledi.
MR‘da kalma süresi azalıyor
ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi tarafından yürütülecek projeyle, hastaların Manyetik Rezonans (MR) cihazında geçirdiği süreler ve çekim maliyetleri önemli ölçüde azaltılacak.
1981‘de çıkan hastalık 34 yılda 34 milyon can aldı
ABD‘nin Los Angeles kentinde, 5 Haziran 1981‘de ilk kez bir grup eşcinselde rastlanan AIDS nedeniyle son 34 yılda yaklaşık 34 milyon kişi yaşamını yitirdi.
Parkinsona
Hareket yavaşlığı, titreme gibi belirtilerle kendini gösteren ve yaşamı oldukça zorlaştıran Parkinson hastalığının etkileri, beyne yerleştirilen elektrot sayesinde azaltılıyor.
Çocukları yatırarak beslemek hastalıklara neden oluyor
Yatırılarak beslenen çocukların ağzında kalan besinler nedeniyle oluşan mantar, hastalıklara davetiye çıkarıyor.
Müezzinoğlu‘nu yeni dönemde bekleyen işler
Yeniden Sağlık Bakanlığı görevine getirilen Müezzinoğlu‘nun önünde, sağlık personelinin şartlarının iyileştirilmesi gibi birçok çalışma yer alıyor.
Prof. Dr. Ersoy obezite ameliyatlarının sadece görüntüsel bir iyilik sağlamadığını, kişinin sağlığını tehdit eden birçok önemli problemi çözdüğünü belirttti.
Türkiye antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi
Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Türkiye‘nin antibiyotik tüketiminde Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer aldığını söyledi.
Çocuklarda harfleri ters yazma disleksi belirtisi
Disleksi Öğrenim Güçlüğü Derneği Başkanı Atıf Tokar, ilkokul birinci sınıfta b, d, p, 21 ve 12‘yi ters yazan çocuklarda disleksinin görülebildiğini ifade etti.
Organ nakli 3 hastayı yaşama bağladı
Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde ayrı ameliyathanelerde eş zamanlı olarak kalp, akciğer ve böbrek nakli yapılan 3 hasta hayata tutundu.
Apiterapi doğduğu topraklara geri dönecek
Tarihte ilk kez Anadolu‘da uygulanan apiterapi (arı ürünlerinin tedavi amaçlı kullanımı), Marmaris‘te açılacak merkezle 9 bin yıl sonra anavatanına dönecek.
‘Türkiye‘de HIV virüsü taşıyan hasta sayısı artıyor‘
Türkiye‘de 2013‘te bin 400 olan yeni HIV‘li hasta sayısı, 2014‘te bin 967‘ye ulaştı.
20 sigara mesane kanseri riskini 4-5 kat artırıyor
Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, , sigara içenlerde mesane kanseri riski 3-4 kat daha fazla olduğunu bildirdi.
Beyaz saç hastalıkların habercisi
Bilimsel araştırmalar, saçların erken yaşta beyazlamasının genetik faktörlerden kaynaklanabileceği gibi kalp damar hastalıklarına yatkınlığın da etkili olduğu ortaya çıktı
‘Kaya tuzu insan ömrünü uzatır‘
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Karatay, "Kaya tuzu, içerisinde zararlı hiçbir mineral barındırmadığı için insan sağlığına çok faydalıdır, insan ömrünü uzatır" dedi.
TÜBİTAK MAM Strateji ve Teknoloji Geliştirme Başkan Yardımcısı Murat Makaracı, "İnşallah milli kanser ilacımızı üreteceğiz" dedi.
‘Yüzde 10‘luk kilo kaybı diyabet riskini yüzde 56 azaltıyor‘
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Diyabete Destek Programı tanıtım toplantısında diyabet hakkında bilgi verdi.
 
SPOR HABERLERİ
Schumacher‘in son durumu açıklandı
Schumacher‘in son durumu açıklandı
Alman Bunte dergisi, 2 yıl önce geçirdiği kayak kazasının ardından bitkisel hayata giren Formula 1 pilotu Michael Schumacher‘in, artık terapistlerin yardımıyla birkaç adım atabildiğini ve kolunu kaldırabildiği iddiasında bulundu.
Mesut‘un duası İngiltere‘de gündem oldu
Mesut‘un duası İngiltere‘de gündem oldu
Arsenal forması giyen Türk kökenli Alman futbolcu Mesut Özil‘in maçtan önce ettiği dua İngiltere‘de gündem oluşturdu.
Galatasaray’da primler kaldırıldı
Galatasaray’da primler kaldırıldı
Galatasaray Yönetim Kurulu, tarihi bir karar alarak Türkiye Kupası‘nda futbolculara ödenen maç başı primleri kaldırdı.
Galatasaray‘lı Podolski, parkede hünerlerin...
Galatasaray‘lı Podolski, parkede hünerlerini sergiledi
Galatasaray‘ın Alman yıldızı Lukas Podolski, yeşil sahalardan parkeye geçiş yaptı ve hünerlerini sergiledi.
Beşiktaş‘ta Mario Gomez adım adım Fransa‘ya
Beşiktaş‘ta Mario Gomez adım adım Fransa‘ya
Kara Kartal‘ın gol makinası Mario Gomez, başarılı form grafiğiyle hem Siyah-Beyazlılar‘ı hem de Almanya‘nın hocası Joachim Löw‘ü sevindiriyor.
Ersun Yanal Trabzonspor‘u ikiye böldü
Ersun Yanal Trabzonspor‘u ikiye böldü
Trabzonsporlu futbolseverler, Ersun Yanal konusunda adeta ikiye bölündü.
Fenerbahçe‘de Van Persie zirvesi
Fenerbahçe‘de Van Persie zirvesi
Yönetim ve teknik heyet, ilk devrenin son maçı olan Sivasspor mücadelesinin ardından Robin van Persie‘yi görüşme odasına alacak.
Blatter ve Platini 8 yıl yasağını temyize t...
Blatter ve Platini 8 yıl yasağını temyize taşıyor
Dünya futbolunun önde gelen iki ismi 8 yıl futboldan men edildi. Blatter ve Platini kararı temyize götürecek.
Kanseri yendi, dönüşü golle oldu
Kanseri yendi, dönüşü golle oldu
Mersin İdman Yurdu Teknik Direktörü Bülent Korkmaz, lenf kanserini yenerek futbola dönen Berkan Afşarlı‘nın, Ziraat Türkiye Kupası‘nda Çaykur Rizespor ile yaptıkları maçta attığı golün çok önemli olduğunu ifade etti.
Hava Durumu
Şehir :
Bilim & Teknoloji Haberleri
Gazeteler
Sağlık Haberleri
AYM‘nin ‘zorunlu aşı‘ kararının gerekçesi
AYM‘nin, aşılarının yapılması ebeveyni tarafından istenmeyen çocukla ilgili gerekçeli kararı Resmi Gazete‘de yayımlandı.
Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güneş birçok çocuğun günün önemli kısmını televizyon karşısında geçirdiğini bunun olumsuz etkilerinin de olabildiğini belirtti
Organları 3 kişiyi yaşama bağlayacak
Beyin ölümü gerçekleşen 78 yaşındaki kadının organları, Çanakkale ve Bursa‘da 3 kişiye nakledilecek.
Dünyanın
Sağlık turizmi kapsamında tıbbi uygulamalarda dünyanın sayılı ülkeleri arasına yerleşen Türkiye, özellikle yılda 40 bin ameliyatla birinci sırada bulunuyor.
Kök hücre bağışında gençler çoğunlukta
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi‘ne kök hücre bağışında bulunanların yüzde 65‘ini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.
Sesini kendisi seçti
Mersin‘de, bir hastanın çok ince olduğundan yakındığı sesi, lokal anestezi altında yapılan operasyonla istediği kalınlığa getirildi.
‘Suriye‘de tüm kesimlere insani yardım ulaştırmaya çalışıyoruz‘
BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Kulessa, Suriye‘de ulaşabildiğimiz tüm kesimlere insani yardım ulaştırmak için elimizden geleni yapmaktayız" dedi.
Görme ve konuşma bozuklukları tümör habercisi olabilir
Prof. Dr. Oruç, "Aniden ortaya çıkan görme kaybı, yürüme problemleri, geçmeyen baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi yakınmalar beyin tümörünün habercisi olabilir" dedi.
CBÜ Dermatoloji Anabilim Dalı Kozmetoloji Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Gülsüm Gençoğlan, cilt temizliği ve bakımı için ürün seçiminde dikkatli davranılması gerektiğini belirtti.
19.12.2015
30 34 35 40 42 45
23.12.2015
07 08 12 22 27 + 02
21.12.2015
02 03 06 08 11 16 24 28 35 37 42 48 49 50 52 61 62 63 64 70 72 75
24.12.2015
07 10 24 28 52 54
Gündemdekiler
Deprem
Siyaset
Gündem Kişi
Spor
Sportmen
Magazin