Anasayfa

Müezzinoğlu‘nu yeni dönemde bekleyen işler

Yeniden Sağlık Bakanlığı görevine getirilen Müezzinoğlu‘nun önünde, sağlık personelinin şartlarının iyileştirilmesi gibi birçok çalışma yer alıyor.
29 Kasım 2015 13:09 - Trthaber
[-] Normal [+]
Sağlık Bakanlığı görevine yeniden getirilen Mehmet Müezzinoğlu‘nun önünde, sağlık personelinin şartlarının iyileştirilmesi, koruyucu aile hekimliğinin yaygınlaştırılması, kişiye özel kanser tedavisi "ONCOGEN" projesinin hayata geçirilmesi gibi birçok konu bulunuyor.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, yeni dönemde Türkiye‘nin "sağlıkta tüketen değil, üreten ülke" olmasını hedefleyen Sağlık Bakanlığı, biyoteknolojik ürünlerde yerli üretimi artıracak. Bu kapsamda plazma fraksinasyonu ile yerli plazma ürünleri üretimine de ağırlık verilecek.

Hastanelerdeki nitelikli yatak oranını yüzde 90‘ın üzerine çıkarmayı planlayan Bakanlık, aile hekimi başına düşen nüfusu 3 binin altına düşürmeyi planlanıyor. Sağlık Bakanlığı, sağlık personelinin şartlarını iyileştirmeye dönük çalışmalara devam edecek.

- Evde bakım hizmetlerinin kapsamı genişleyecek

Uzaktan sağlık ve bakım uygulamaları da yaygınlaştırılacak. Evde sağlık hizmetleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve belediyeler ile entegre edilerek evde öz bakım hizmetleri geliştirilecek.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, biyoteknolojik ürünlerde yerli üretimi artırarak, sağlıkta üreten ülke olma çalışmalarına ağırlık verecek. Bu çerçevede, plazma fraksinasyonu ile yerli plazma ürünleri üretilecek. Kişiye özel kanser tedavisini öngören "ONCOGEN" projesi hayata geçirilecek.

- Şehir Hastaneleri tamamlanacak

Kamu-Özel Ortaklığı modeli ile inşa edilen şehir hastaneleri tamamlanacak. Türkiye genelinde oluşturulacak 56 bin yatak kapasiteli hastaneler hizmete girecek. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü bünyesinde konuyla ilgili daire başkanlığı kurularak, projelerin kurumsal temelleri atıldı. Kullanılan altyapı ve inşaat teknolojileri, mimari tasarımları ve kampüs yerleşimiyle ilklere imza atılan bu projeler sadece "Türkiye‘nin değil, bölgenin en büyük sağlık eserleri" olarak tarihe geçmeye hazırlanıyor. Bugüne kadar toplam 24 bin 477 yataklı 15 şehir hastanesi projesinin temeli atılırken, başta Ankara ve Mersin olmak üzere birçok bölgede inşaat teslimi noktasında geri sayım başladı. Temeli atılan şehir hastaneleri arasında Kayseri, Yozgat, Mersin, Bilkent, Adana, Isparta, Elazığ, Etlik, İstanbul Başakşehir, İzmir Bayraklı, Gaziantep, Bursa, Kocaeli, Konya Karatay, Manisa illeri yer aldı.

Diyabetin erken dönemde teşhis edilme çalışmalarına ağırlık verilecek. Böylece diyabetli bireylere yönelik bakım hizmetleri gelişecek. Obezite ile mücadele kapsamında mücadele de devam edecek.

Tütün ve alkol bağımlılığından kurtulmak isteyen vatandaşların hizmete erişimleri kolaylaşacak. Uyuşturucu madde bağımlılarına yönelik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini güçlendirilecek. Uyuşturucu Eylem Planı uygulamasına devam edilecek.

- Kanser haritası çıkarılacak

Bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhise yönelik taramalar yaygınlaştırılacak. Asbest ve radon gibi kanser hastalığının önemli risk faktörlerine yönelik haritalandırma yapılması planlanıyor. Bütün illeri kapsayan aktif bir kanser kayıt sistemi oluşturulacak.

Türkiye genelindeki Toplum Ruh Sağlığı Merkezi sayılarının ve kapasitelerinin artırılması planlanan çalışmalar arasında yer alıyor. "1 Milyon Bisiklet Kampanyası" çalışmalarına da devam edilecek. Yerel yönetimlerin yürüyüş ve koşu yolu gibi alanlara ilişkin faaliyetleri konusunda farkındalık artırılacak.

Üç yıllık bakanlığı döneminde çok sayıda projeye imza atan Müezzinoğlu‘nun yaptığı çalışmalar arasında, Türkiye Sağlık Entitüsü Başkanlığının kurulması, "TÜRKÖK" projesi de bulunuyor.

- Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı kuruldu

Ar-Ge alanındaki boşluğu dolduracak olan "Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB)" da yakın zamanda atılan adımlar arasında yer alıyor. Laboratuvar, teknik inceleme ve çalışma altyapısı oluşturulması ve projelere finansman desteği sağlamada önemli rol oynayacak olan TÜSEB ile ilgili ilk çalıştay, 26 Aralık‘ta İstanbul‘da gerçekleşti. Başkanlığına Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur atandı. Başkanlık çatısı altında 6 enstitünün kurulması planlandı. İlk 6 ayda hedeflendiği gibi Türkiye Kanser Enstitüsü ve Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü kuruldu.

Üç yıl içinde, Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü, Türkiye Anne, Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsü, Türkiye Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü ve Türkiye Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Enstitüsünün de hizmete girmesi için çalışmalar devam ediyor.

İstanbul‘da Sağlık Bilimleri Üniversitesi adıyla da yeni bir üniversite kuruldu. Rektörlüğüne Prof. Dr. Cevdet Erdöl atandı. Üniversitenin içinde tıp fakültesi dahil dört fakülte, bir yüksekokul ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü kurulması planladı. Eğitim ve Araştırma Hastanelerindeki doçent ve profesörlerin kadro anlamındaki boşlukların giderilmesi de hedefler arasında yer alıyor. Yurt dışında da eğitim ve araştırma hastaneleri gibi hastaneler açarak o ülkelerde sağlık eğitimine katkı sağlama hakkı tanınan üniversite, ilk olarak Türkiye‘deki 55 Eğitim ve Araştırma Hastanesiyle afiliasyon anlaşması yaptı.

- TÜRKÖK‘te nakil sayısı 16‘ya ulaştı

Hematopoetik kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için oluşturulan Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi kuruldu. Bu merkez tarafından yürütülen TÜRKÖK projesi Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğinde gerçekleştiriliyor. 24 Kasım 2015 itibarıyla bağışçı sayısı 97 bin 398‘e, nakil sayısı 16‘ya ulaştı. 11 hasta için eşleşme sağlanarak ameliyatları planlandı.

- İlk yerli morfin üretildi

Yerli İlaç üretimi destekleri sonuç verdi ve ilk yerli morfin üretimine başlandı. Milli Aşı Projesi ile difteri, tetanos aşısı üretiminin önü açıldı. İlaç Takip Sistemi karekodlarla izlenebilirliği sağlanmış ilaçların üretim veya ithalattan başlayarak geçtikleri her noktadan alınacak bildirimlerle takibini sağlamak üzere kurulmuş bilgisayarlar, veritabanı, bu veritabanını işletmeye yarayan bilgisayar yazılımları ve iletişim altyapılarını içeren 
İlaç Takip Sistemi, ilaçların sahteciliğe karşı korunması ve güvenlik amacıyla takip edilmesini sağlıyor. İlaç Takip Sistemi, üretici, ithalatçı, ecza deposu ve eczanelerden alınan bildirimler, geri ödeme kurumlarından alınan satış onayları ile bir ilacın birden fazla satılamamasını denetliyor.

7 Şubat 2015 tarihli Başbakanlık Genelgesi ile Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu oluşturuldu. Kurul, ilk toplantısını Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında 23 Mart‘ta yaptı. 1 milyon sağlık turistine hizmet verilmenin hedeflendiği proje çerçevesinde Almanya, İsveç, ABD ve Türkiye‘de sağlık turizmi konferansları ve çalıştayları düzenlenerek sağlık turizmi planlamaları yapıldı. Bu planlama için ülkeler raporu ve kamu hastaneleri raporu hazırlandı.

- 2.6 milyon kişi e-Nabız kullanıyor

Kişisel Sağlık Sistemi‘nin (e-Nabız) kullanımına geçildi. Kişinin sağlık bilgileri, kişinin süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarının hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, hasta ile hekim arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişebilen e-Nabız dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısı olarak gösteriliyor.

Devreye girdiği günden bu yana e-Nabız‘da, 2,6 milyondan fazla kişi profil oluşturdu. 10 milyondan fazla giriş yapılan sistem, 40 milyonu aşkın sayfa görüntüleme sayısına erişti. e-Nabız üzerinden 27 bin kişi organ bağışı bildirimi yaparken, bu bildirimlerde 380 bin organ bağışlanmak istendi.

- Tedavi gören bebekler için "Anne Oteli"

Çeşitli hastalıklar nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören bebekler ile anneler arasındaki duygusal bağın koparılmaması ve bebeklerin anne sütü alabilmeleri için "Anne Oteli" geliştirildi. Anneler, taburcu olana dek bebekleri ile aynı çatı altında misafir ediliyor. Anne otellerinin sonuncusu Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi‘nde 13 yataklı olarak hizmet vermeye başladı.

- İşitme engelliler için 112 uygulaması başladı

"Engelsiz Sağlık Projesi" kapsamında görme ve işitme engelli vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmak için ESİM (Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi) kuruldu. İşitme engelliler için görüntülü 112 uygulaması başladı. Akıllı cep telefonlarında kullanılmak üzere, kişinin bulunduğu koordinatları 112 istasyonlarına ileten "Acil 112 butonu" uygulaması geliştirildi. Görme engelli vatandaşlarımız için Braille Alfabesi ile kitap hazırlanıp ülke genelinde dağıtımı sağlandı.

Aralarında, Sağlıklı Kentler, 10 milyon çocuğa diş fırçası ve diş macunu dağıtılması, Üniversitelere tıbbi malzeme desteği, Okullarda obezite ile mücadele, Kan Tedarik Sistemi ve Plazma Temini, Uyuşturucu ile Mücadele, Ambulanslara kamera uygulaması, Evde Sağlık Hizmeti çalışmalarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 60 proje daha Müezzinoğlu döneminde hayata geçti.

AA
 

Sağlık Kategorisi Diğer Haberleri

• "Bitkisel çayları dikkatli tüketin"
• Hayatını ve emekli ikramiyesini eğitime adadı
• Makarnanın yararları ‘mutabakat‘ altına alındı
• "Koku alamamak alzaymırın habercisi olabilir"
• ‘Oyun parkındaki tramboline dikkat‘
• İç organları ters hasta doktorları da şaşırttı
• İlaçlar nasıl muhafaza edilmeli?
• Müezzinoğlu: Muayene katılım payı kaldırılmayacak
• ‘Trablus‘ta hastalara majistral ilaçları sunuyoruz‘
• Saç ekiminde dünya birincisi olduk
• ‘Kalp hastalıkları belirti vermeden ilerliyor‘
• Akciğerinden ‘kürdan‘ çıktı
• "1 adet kivi 1 kilogram portakala denk"
• Kanserde yol haritası belirlenecek
• Kışın nemlendirici kullanımı deri hastalıklarından koruyor
• ‘Tromboz hareketsiz yaşam hastalığını tetikliyor‘
• Erkek kısırlığına karşı ‘öncü hücre‘ umutları artırdı
• Sağlık Bakanlığından acil tedavi için oksijen ve basınç odası
• Hayvanlara kullanılan antibiyotik insanları tehdit ediyor
• Diş için kullanılan yanlış antibiyotik öldürüyor
‘Şiş kebap ameliyatı‘ ile sağlığına kavuştu
Konya‘da bir gencin her iki bacağının uyluk kemiğindeki eğrilik, tıp literatüründe "şiş kebap" olarak bilinen ameliyatla sağlığına kavuştu.
Köpekler, çocukların duygusal gelişimine katkı sağlıyor
Köpek sahibi çocukların kaygı düzeyinin, akranlarına göre yarı yarıya daha az olduğu belirlendi.
Karanlık ve uyku meme kanseri kök hücrelerini öldürüyor
Karanlıkta salgılanan melatonin hormonunun, meme kanseri kök hücrelerinde etkili olduğu ortaya çıkarıldı.
‘AIDS Hastalığının tamamen tedavisi mümkün olacak‘
Doç. Dr. Asuman İnan, HIV/AIDS, tanı ve tedavisindeki gelişmeler sonucunda artık hastalığın ölümcül olmadığını söyledi.
MR‘da kalma süresi azalıyor
ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi tarafından yürütülecek projeyle, hastaların Manyetik Rezonans (MR) cihazında geçirdiği süreler ve çekim maliyetleri önemli ölçüde azaltılacak.
1981‘de çıkan hastalık 34 yılda 34 milyon can aldı
ABD‘nin Los Angeles kentinde, 5 Haziran 1981‘de ilk kez bir grup eşcinselde rastlanan AIDS nedeniyle son 34 yılda yaklaşık 34 milyon kişi yaşamını yitirdi.
Parkinsona
Hareket yavaşlığı, titreme gibi belirtilerle kendini gösteren ve yaşamı oldukça zorlaştıran Parkinson hastalığının etkileri, beyne yerleştirilen elektrot sayesinde azaltılıyor.
Çocukları yatırarak beslemek hastalıklara neden oluyor
Yatırılarak beslenen çocukların ağzında kalan besinler nedeniyle oluşan mantar, hastalıklara davetiye çıkarıyor.
Müezzinoğlu‘nu yeni dönemde bekleyen işler
Yeniden Sağlık Bakanlığı görevine getirilen Müezzinoğlu‘nun önünde, sağlık personelinin şartlarının iyileştirilmesi gibi birçok çalışma yer alıyor.
Prof. Dr. Ersoy obezite ameliyatlarının sadece görüntüsel bir iyilik sağlamadığını, kişinin sağlığını tehdit eden birçok önemli problemi çözdüğünü belirttti.
Türkiye antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi
Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Türkiye‘nin antibiyotik tüketiminde Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer aldığını söyledi.
Çocuklarda harfleri ters yazma disleksi belirtisi
Disleksi Öğrenim Güçlüğü Derneği Başkanı Atıf Tokar, ilkokul birinci sınıfta b, d, p, 21 ve 12‘yi ters yazan çocuklarda disleksinin görülebildiğini ifade etti.
Organ nakli 3 hastayı yaşama bağladı
Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde ayrı ameliyathanelerde eş zamanlı olarak kalp, akciğer ve böbrek nakli yapılan 3 hasta hayata tutundu.
Apiterapi doğduğu topraklara geri dönecek
Tarihte ilk kez Anadolu‘da uygulanan apiterapi (arı ürünlerinin tedavi amaçlı kullanımı), Marmaris‘te açılacak merkezle 9 bin yıl sonra anavatanına dönecek.
‘Türkiye‘de HIV virüsü taşıyan hasta sayısı artıyor‘
Türkiye‘de 2013‘te bin 400 olan yeni HIV‘li hasta sayısı, 2014‘te bin 967‘ye ulaştı.
20 sigara mesane kanseri riskini 4-5 kat artırıyor
Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, , sigara içenlerde mesane kanseri riski 3-4 kat daha fazla olduğunu bildirdi.
Beyaz saç hastalıkların habercisi
Bilimsel araştırmalar, saçların erken yaşta beyazlamasının genetik faktörlerden kaynaklanabileceği gibi kalp damar hastalıklarına yatkınlığın da etkili olduğu ortaya çıktı
‘Kaya tuzu insan ömrünü uzatır‘
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Karatay, "Kaya tuzu, içerisinde zararlı hiçbir mineral barındırmadığı için insan sağlığına çok faydalıdır, insan ömrünü uzatır" dedi.
TÜBİTAK MAM Strateji ve Teknoloji Geliştirme Başkan Yardımcısı Murat Makaracı, "İnşallah milli kanser ilacımızı üreteceğiz" dedi.
‘Yüzde 10‘luk kilo kaybı diyabet riskini yüzde 56 azaltıyor‘
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Diyabete Destek Programı tanıtım toplantısında diyabet hakkında bilgi verdi.
 
SPOR HABERLERİ
Schumacher‘in son durumu açıklandı
Schumacher‘in son durumu açıklandı
Alman Bunte dergisi, 2 yıl önce geçirdiği kayak kazasının ardından bitkisel hayata giren Formula 1 pilotu Michael Schumacher‘in, artık terapistlerin yardımıyla birkaç adım atabildiğini ve kolunu kaldırabildiği iddiasında bulundu.
Mesut‘un duası İngiltere‘de gündem oldu
Mesut‘un duası İngiltere‘de gündem oldu
Arsenal forması giyen Türk kökenli Alman futbolcu Mesut Özil‘in maçtan önce ettiği dua İngiltere‘de gündem oluşturdu.
Galatasaray’da primler kaldırıldı
Galatasaray’da primler kaldırıldı
Galatasaray Yönetim Kurulu, tarihi bir karar alarak Türkiye Kupası‘nda futbolculara ödenen maç başı primleri kaldırdı.
Galatasaray‘lı Podolski, parkede hünerlerin...
Galatasaray‘lı Podolski, parkede hünerlerini sergiledi
Galatasaray‘ın Alman yıldızı Lukas Podolski, yeşil sahalardan parkeye geçiş yaptı ve hünerlerini sergiledi.
Beşiktaş‘ta Mario Gomez adım adım Fransa‘ya
Beşiktaş‘ta Mario Gomez adım adım Fransa‘ya
Kara Kartal‘ın gol makinası Mario Gomez, başarılı form grafiğiyle hem Siyah-Beyazlılar‘ı hem de Almanya‘nın hocası Joachim Löw‘ü sevindiriyor.
Ersun Yanal Trabzonspor‘u ikiye böldü
Ersun Yanal Trabzonspor‘u ikiye böldü
Trabzonsporlu futbolseverler, Ersun Yanal konusunda adeta ikiye bölündü.
Fenerbahçe‘de Van Persie zirvesi
Fenerbahçe‘de Van Persie zirvesi
Yönetim ve teknik heyet, ilk devrenin son maçı olan Sivasspor mücadelesinin ardından Robin van Persie‘yi görüşme odasına alacak.
Blatter ve Platini 8 yıl yasağını temyize t...
Blatter ve Platini 8 yıl yasağını temyize taşıyor
Dünya futbolunun önde gelen iki ismi 8 yıl futboldan men edildi. Blatter ve Platini kararı temyize götürecek.
Kanseri yendi, dönüşü golle oldu
Kanseri yendi, dönüşü golle oldu
Mersin İdman Yurdu Teknik Direktörü Bülent Korkmaz, lenf kanserini yenerek futbola dönen Berkan Afşarlı‘nın, Ziraat Türkiye Kupası‘nda Çaykur Rizespor ile yaptıkları maçta attığı golün çok önemli olduğunu ifade etti.
Hava Durumu
Şehir :
Bilim & Teknoloji Haberleri
Gazeteler
Sağlık Haberleri
AYM‘nin ‘zorunlu aşı‘ kararının gerekçesi
AYM‘nin, aşılarının yapılması ebeveyni tarafından istenmeyen çocukla ilgili gerekçeli kararı Resmi Gazete‘de yayımlandı.
Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güneş birçok çocuğun günün önemli kısmını televizyon karşısında geçirdiğini bunun olumsuz etkilerinin de olabildiğini belirtti
Organları 3 kişiyi yaşama bağlayacak
Beyin ölümü gerçekleşen 78 yaşındaki kadının organları, Çanakkale ve Bursa‘da 3 kişiye nakledilecek.
Dünyanın
Sağlık turizmi kapsamında tıbbi uygulamalarda dünyanın sayılı ülkeleri arasına yerleşen Türkiye, özellikle yılda 40 bin ameliyatla birinci sırada bulunuyor.
Kök hücre bağışında gençler çoğunlukta
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi‘ne kök hücre bağışında bulunanların yüzde 65‘ini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.
Sesini kendisi seçti
Mersin‘de, bir hastanın çok ince olduğundan yakındığı sesi, lokal anestezi altında yapılan operasyonla istediği kalınlığa getirildi.
‘Suriye‘de tüm kesimlere insani yardım ulaştırmaya çalışıyoruz‘
BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Kulessa, Suriye‘de ulaşabildiğimiz tüm kesimlere insani yardım ulaştırmak için elimizden geleni yapmaktayız" dedi.
Görme ve konuşma bozuklukları tümör habercisi olabilir
Prof. Dr. Oruç, "Aniden ortaya çıkan görme kaybı, yürüme problemleri, geçmeyen baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi yakınmalar beyin tümörünün habercisi olabilir" dedi.
CBÜ Dermatoloji Anabilim Dalı Kozmetoloji Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Gülsüm Gençoğlan, cilt temizliği ve bakımı için ürün seçiminde dikkatli davranılması gerektiğini belirtti.
19.12.2015
30 34 35 40 42 45
23.12.2015
07 08 12 22 27 + 02
21.12.2015
02 03 06 08 11 16 24 28 35 37 42 48 49 50 52 61 62 63 64 70 72 75
24.12.2015
07 10 24 28 52 54
Gündemdekiler
Deprem
Siyaset
Gündem Kişi
Spor
Sportmen
Magazin